Fen Diğer Konuları
Tüm Liste

Boşaltım Sistemi (Boşluk Doldurma Etkinlik)

Sayfayı Yazdır

İnsanda ........................... sisteminin en önemli organı böbrektir. ............................... biçiminde olan böbrekler, karın boşluğunun arka kısmında bel hizasında bulunur.Her böbreğe bir ............................ girer, bir ................................ çıkar.Böbrek atardamarı ile böbreğe gelen kan ............................... da süzülür.Kanda bulunan ........................... su ve diğer boşaltım artıkları bu süzülme ile kandan uzaklaştırılır.Süzülen ............................ böbrek atardamarı ile toplanarak böbrekten çıkar.Böbrekte oluşan, artık maddelerin bulunduğu süzüntüye .......................... denir.Artık maddeleri taşıyan bu süzüntü ........................... ................................ ile vücut dışına atılır.Boşaltım sadece böbrekler tarafından gerçekleştirilmez.Akciğerler, ............................ gibi boşaltıma yardımcı olan farklı yapılar da vardır.Solunum sonucu oluşan ................................... ve su buharı akciğerler ile vücut dışına atılır.Deriyle ise artık maddeleri içeren ................... dışarı atıılır.Artık maddeleri uzaklaştıran bu iki organ da bu şekilde boşaltıma .............................. olmuş olur.Metabolizmanın düzgün çalışabilmesi için bu kadar önem taşıyan boşaltım sisteminin sağlığının korunması için bol .................... alınmalı, .......................... ve ................ yiyecekler fazla tüketilmemelidir.Boşaltım sisteminde oluşabilecek bir rahatsızlığın diğer .............................. de etkileyeceği unutulmamalıdır.Organizmada bütün sistemler birbirleriyle ............................... olarak çalışmaktadır.Bu nedenle sistemlerin sağlığı bir ........................ halinde korunmalıdır.

Hazırlayan:Selda Güneş

Bu konu 6628 kez okundu
Bu konuyu Site Admini Ekledi
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman