Fen Diğer Konuları
Tüm Liste

Cisimlerin ısınması

Sayfayı Yazdır

Cisimler çok ısınınca kızarırlar bunun sebebi,ısınan cisimlerin elektromanyetik dalga (ışık) yaymalarıdır.Cisim ısındıkça atomlar daha fazla dalga enerjisi yayar ve ürettiği dalgalar gittikçe daha kısa olur.Soğuk halde bulunan çelik bir çubuk görünür ışık yayamaz.Çubuk yeterince ısıtılırsa üretilen dalgalar insan gözünün algılayacağı kadar kısa dalga boylu hale geldiği için çubuğun kızardığı görülür.Bu anda çubuk 700 nm dalga boylu ışık yayar.Isıtılmaya devam edilirse,sıcaklığı daha fazla artacak ve 630 nm dalga boyunda turuncu ışık ve sonra çubuk 580 nm dalga boylu sarı ışık yayar ısıtma işlemine devam edilirse nihayet akkor hale gelir.Bu anda ısı çok şiddetlidir.Hemen hemen görünür spektrumun tüm renklerini yayar.Ve bu renklerin birleşmesinden de beyaz ışık ortaya çıkar. Aslında bir buz parçası gibi soğuk cisimlerde dalga yaymaktadırlar.Ama bunlar çok uzun dalga boylu olduklarından insan gözü algılayamaz.

Bu konu 2497 kez okundu
Bu konuyu Site Admini Ekledi
Yorum Yap Tavsiye Et Paylaş Favorilere Ekle Duvarıma Ekle
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Başarınızı Arttıran Testler