Fen Diğer Konuları
Tüm Liste

En Büyük DNA lı Canlılar

Sayfayı Yazdır

Canlıların genom büyüklüğü, yani sahip oldukları DNA miktarının boyutları, bilimcileri başından beri büyüleyen bir özellik. İngiltere KEW Botanik Parkı`ndaki araştırmacılar, bu konudaki yeni rekortmeni geçtiğimiz günlerde açıkladılar.
Nadir bir bitki türü olan Paris japonica, sahip olduğu 149 milyar baz çiftlik genomla ipi göğüslüyor. Bu sayı, insan genomunun 50 kat daha fazlasını ifade ediyor.
Bitkinin kırdığı rekorun bir önceki sahibiyse 130 milyarlık baz çiftiyle Afrika`da yaşayan mermer akciğerlibalığı (Protopterus aethiopicus) idi.
Bu kadar büyük rakamlardan bahsetmemize karşın 130 milyar baz çiftinin oldukça hassas bir terazide tartılmasıyla ulaşılacak rakamsa yalnızca 132,83 pikogram yani 1 gramın trilyonda 132`si. Ancak yine de bir iplik gibi uzatılması halinde 100 metreye ulaşacak olan boyuyla İngiltere`deki Big Ben saat kulesini aşması hayranlık uyandırıcı.
Çekirdekli hücreye sahip canlılar arasındaki en küçük genom ise, 2,25 milyon baz çiftiyle bir memeli paraziti olan Encephalitozoon intestinalis‘e ait.
Çalışma ekibinden Ilia Leitch, büyük genomun beraberinde dezavantajlar getirdiğini belirtiyor, “Bu tip büyük DNA`lı bitkilerin kirlilik ve aşırı iklimsel şartlara direnmede zorlandıkları biliniyor. Bununla birlikte dev genomlarını kopyalamaları çok uzun sürdüğünden, küçük DNA lı bitkilerden çok daha yavaş büyüyorlar. Bu da Paris japonica ve benzerlerini büyük bir yokolma tehlikesinin eşiğine getiriyor. Bu durum çöllerde yaşayan ve yağmur sonrasında hızla büyümeye ihtiyaç duyan bir çok bitki türünün neden küçük DNA miktarlarına sahip olduğunu da açıklıyor.”

 

İngiliz bilimciler, bilinen en büyük DNA miktarına sahip canlıyı duyurdu. Nadir bir bitki türü olan Paris japonica, sahip olduğu 149 milyar baz çiftlik genomla ipi göğüslüyor. Bu sayı, insan genomunun 50 kat daha fazlasını ifade ediyor.

Bu konu 3108 kez okundu
Bu konuyu Site Admini Ekledi
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman