Fen Diğer Konuları
Tüm Liste

Manyetik Rezonans İle Görüntüleme Tekniği

Sayfayı Yazdır


Manyetik Rezonans Görüntüleme MR daha çok tıpta kullanılan canlıların dış yapısını görüntüleme yöntemidir. Yüksek manyetizma ile görüntü oluşturur. Ayrıca bu görüntüleme yapılırken bilgisayarlı tomografi de kullanılıp görüntü sağlanır. Genel anlamda MR diye bilinen şey manyetik rezonans görüntülemedir. Dokudaki hidrojen atomlarının yoğunluklarına ve bazen hareketlerine göre görüntü oluşturan karmaşık bir sistemdir.
MR`da Radyasyon yoktur, ses dalgaları, radyo frekans dalgaları ile vücuttaki proton atomları, hidrojen çekirdekleri uyarılır. Onlardan gelen sinyaller, bilgisayar analizleriyle siyah beyazdan oluşan görüntüler oluşturulur. Bunun için büyük bir manyetik alan kullanılır. Burada manyetik alan çok güçlüdür.)MR cihazında dünyanın manyetik alan gücünün yaklaşık 30 bin katı daha fazla bir manyetik alan var.) Bu çok güçlü manyetik alan kontrol altında çalışır. Görüntülerin hepsi dijital ortamda oluşur ve diğer görüntüleme metotlarından çok farklıdır. Diğer görüntüleme yöntemleri olan röntgen ve tomografi de x-ışını kullanılır. (X ışınlarının-görünmez ışınlar- bilindiği gibi birçok yan etkisi vardır.)
Günümüzde neredeyse bütün rahatsızlıkların teşhisinde MR kullanılmaktadır. Asıl ağırlıklı olarak; sinir sistemi, beyin ve omurilik hastalıklarında daha sık kullanılır. Ama bunun dışında sporcu yaralanmalarında, kas iskelet sistemi özellikle menisküs, bel fıtığı gibi rahatsızlıkların teşhisinde kullanıldığı gibi, her türlü nörolojik(sinirsel) hastalıkların değerlendirmesinde, beyinle ilgili rahatsızlıklarda sıkça kullanılmaktadır.
MR görüntülemenin, canlı organizmaya şu ana kadar kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Buna hamileler de dahildir ama yine de ilk üç ayda organ gelişiminin olduğu haftalarda MR çekilmesi önerilmez. Metalla etkileşimlilerin, vücudunda mıknatıslıların ve vücudunda metal protez olanlar, kalp pili olanlar, göz içinde yabancı cisim bulunanlar, ya da ateşli silah yaralanması geçirmiş olanlar ya da vücutlarında herhangi bir metal cisim olanların (çoğu uyumsuz metaldir), MR`a girmeleri sakıncalıdır (Hayati tehlike doğurur).

Bu konu 3181 kez okundu
Bu konuyu Site Admini Ekledi
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman