Fen Diğer Konuları
Tüm Liste

Sindirim Deyince (Boşluk Doldurma Etkinlik)

Sayfayı Yazdır


 Canlıların hayatsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için vücutlarına aldıkları büyük moleküllü besinleri,kana geçebilecek ve hücrelerde kullanacak kadar ............................ moleküllere dönüştürmesi olayına .......................... denir.
 Sindirim istemi ağız, yutak, ................ ......................, mide, onikiparmak bağırsağı, ................ ..................................... ve kalınbağırsaktan oluşur.Sindirime yardımcı organlar ise .................................... ve pankreastır.
 Ağızda dil ve .......................... sindirime yardımcı olur.Dil konuşmamızı, .................... ..................................mızı ve besinlerin ağızda hareket etmesini sağlar.Dişler ağıza alınan besinleri parçalar ve öğütülmesini sağlar.Karbonhidratların sindirimi ..................da başlar, onikiparmak bağırsağı ve ince bağırsakta devam eder.Ağız boşluğu ile burun boşluğunun açıldığı ortak açıklık ......................tır.Yutaktan sonra besinler yemek borusuna geçer.Midenin üst ucu yemek borusuna alt ucu ise ................. .............................. na açılır.Midede hem ............................. hem de .......................... sindirim gerçekleşir.Mide bezlerinden salgılanan mide öz suyu ile .............................. lerin sindirimi başlar.Besinler mideden bulamaç halinde onikiparmak bağırsağına gelir.Buraya kanal yoluyla karaciğer ve .............................. tan sıvılar salgılanır.Karaciğerden salgılanan sıvı ........................... dır.Bu sindirim enzimi değildir.Küçük yağ damlacıklarını parçalayarak mekanik sindirim gerçekleştirir.Pankreastan salgılanan sıvı pankreas öz suyudur.Bu sıvının içinde yağların, proteinlerin ve karbonhidratların sindiriminde etkili olan ........................... bulunur.Besinlerin sindirimi ince bağırsakta ......................... .
 Burada salgılanan ince bağırsak öz suyu içinde bulunan enzimler proteinlerin, ..................................ın ve yağların sindirimini tamamlar.Burada besinler kana geçebilecek duruma gelir.İncebağırsak iç yüzeyinde parmaksı uzantılar bulunur.Bu yapılara ................................. denir.Bunlar ince bağırsağın iç yüzeyini genişleterek daha fazla besinin ........................sini sağlar.Emilmesi ince bağırsakta tamamlanmayan ya da posa haline geçen yiyecekler ........................ ............................. geçer.Su, ............................. ve minerallerin bir kısmı da kalın bağırsakta emilir.Geri kalan posa halindeki yiyecekler safranında renk vermesiyle ........................... haline getirilerek .....................ten dışarı atılır.Besinleri faydalanılabilecek duruma getiren sindirim siteminin sağlığı çok önemlidir.Sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalıdır.Tifo, ishal, kolera sindirim sistemi hastalıklarındandır.Asitli içecekler, alkol ve sigara da sindirim sistemi sağlığını olumsuz etkiler.

Hazırlayan:Selda Güneş

Bu konu 2389 kez okundu
Bu konuyu Site Admini Ekledi
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman