Fen Diğer Konuları
Tüm Liste

Çimlenmeyi etkileyen faktörler yönergesi

Sayfayı Yazdır

6. Sınıf çimlenmeyi etkileyen faktörler yönergesiDeneyin adı: Bitkilerin çimlenmesini etkileyen faktörler.

Deneyde kullanılan malzemeler: Fasulye tohumları, pamuk, çimlenme kabı(4 adet), cam kavanoz(1 adet), mum, ışık geçirmeyen kutu

Deneyin yapılışı: Fasulyelerin hangi koşullarda çimlenip hangi koşullarda çimlenmenin gerçekleşmeyeceğini öğrenmek için 5 ayrı çimlenme koşulu oluşturulur ve fasulyeler dikilir. Daha sonra yaklaşık bir hafta boyunca dikilen fasulyeler gözlemlenir.
    Oluşturulacak olan koşullar:
1.    Sıcak, nem, karanlık, hava: Çimlenme kabının içine bir miktar pamuk yerleştirilir. Pamuk katmanın üzerine fasulyeler yerleştirilir. Üzerine bir miktar daha pamuk yerleştirilir. Pamuk nemli olacak kadar su ilave edilir. Daha sonra çimlenme kabı ışık geçirmeyen karton bir kutunun içine yerleştirilir ve oturma güneş gören pencereye bırakılır. Deney süresince pamuğun nemli kalması sağlanır.

2.    Sıcak, nem, ışık, hava: Çimlenme kabının içine bir miktar pamuk yerleştirilir. Pamuk katmanın üzerine fasulyeler yerleştirilir. Üzerine bir miktar daha pamuk yerleştirilir. Pamuk nemli olacak kadar su ilave edilir. Daha sonra çimlenme kabı oturma odasında güneş gören pencereye bırakılır. Deney süresince pamuğun nemli kalması sağlanır.

3.    Soğuk, nem, karanlık, hava: Çimlenme kabının içine bir miktar pamuk yerleştirilir. Pamuk katmanın üzerine fasulyeler yerleştirilir. Üzerine bir miktar daha pamuk yerleştirilir. Pamuk nemli olacak kadar su ilave edilir. Daha sonra kap buzdolabına bırakılır. Deney süresince pamuğun nemli kalması sağlanır.

4.    Sıcak, nem, ışık, havasız: Kavanozun içine bir miktar pamuk yerleştirilir. Pamuk katmanın üzerine fasulyeler yerleştirilir. Üzerine bir miktar daha pamuk yerleştirilir. Pamuk nemli olacak kadar su ilave edilir. İçine yanmakta olan bir mum bırakıldıktan sonra kavanozun ağzı hava geçirmeyecek şekilde sıkıca kapatılır. Daha sonra kavanoz oturma odasında güneş gören pencereye bırakılır.

5.    Sıcak, kuru, ışık, hava: Çimlenme kabının içine bir miktar pamuk yerleştirilir. Pamuk katmanın üzerine fasulyeler yerleştirilir. Üzerine bir miktar daha pamuk yerleştirilir. Hiç su ilave etmeden sıcak bir odada tutulur.

    Sonuçlar:
**    1 numaralı kapta çimlenme ……………………………… O halde sıcaklık, nem, hava ve karanlıkta çimlenme ………………………….

**    2 numaralı kapta çimlenme ……………………………… O halde sıcaklık, nem, hava ve ışık altında çimlenme ………………………….

**    3 numaralı kapta çimlenme ……………………………… O halde soğukta, nem, hava ve karanlıkta çimlenme ………………………….

**    4 numaralı kapta çimlenme ……………………………… O halde sıcaklık, nem, havasız ve ışık altında çimlenme ………………………….

**    5 numaralı kapta çimlenme ……………………………… O halde sıcaklık, nemsiz ortamda, hava ve karanlıkta çimlenme ………………………….

                                          Hazırlayan:      Hayrullah DERELİ

Word hali

Bu konu 2786 kez okundu
Bu konuyu Site Admini Ekledi
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman