Fen Konuları
Tüm Konular

Kalıtsal hastalıklar

Sayfayı Yazdır

KALITSAL HASTALIKLAR

AÇIKLAMALAR
HEMOFİLİ: X kromozomu zerinde çekinik olarak taşınan bir hastalıktır. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteinlerin üretilmemesi nedeniyle kanın pıhtılaşamamsı hastalığıdır. Durdurulamayan kanamalar nedeniyle ölümcüldür.
Genotip ve fenotip bilgileri aşağıdaki gibidir.


RENK KÖRLÜĞÜ: Genelde kırmızı ve yeşil renklerin ayırt edilememesi şeklinde görülür. X kromozomunda çekinik bir genle taşınan hastalığın fenotip ve genotip bilgileri aşağıdaki gibidir.
YAPIŞIK PARMAKLILIK: El ve ayaklarda iki veya daha fazla parmağın yapışık olması durumudur.
KULAK İÇİ KILLILIĞI: Kulak içinin kıllı olması durumu (adı üstünde...)
BALIK PULLULUK: Y kromozomunda taşınan bir gen tarafından meydana getirilir. Bu yüzden sadece erkeklerde görülür. Hasta olan babanın bütün erkek çocukları bu geni taşıyacaklarından hepsi hasta olur. Bu hastalıkta erkeklerin özellikle kol ve bacakları olmak üzere vücutları tıpkı bir balık gibi pullarla kaplıdır.DOWN SENDROMU: Down sendromlu bireylerde 46 kromozom yerine 47 kromozom bulunur. Geniş elleri, kısa parmakları, tıknaz vücutları vardır. Zeka geriliği de görülür.

ORAK HÜCRELİ ANEMİ: Alyuvarların oksijen taşıma kapasitesi düşüktür. Alyuvarlar orak şeklini alır ve işlevini yitirir. Bu alyuvarlar damarları tıkayarak bazı doku ve organların zarar görmesine neden olur.

ALTI PARMAKLILIK: İnsanların beş yerine altı parmaklı olması durumudur.

ALBİNOLUK( AŞKINLIK) : Renkli olmayı sağlayan melanin pigmentinin eksikliğinden kaynaklanır. Hayvanlarda da görülür. Deri tabakası ince ve renksizdir. Gözleri ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır.
 

Word olarak indir

Bu konu 40392 kez okundu
Konuyu ekleyen hakkında
Üye Adı : Hayriye Akar
Ekleme Tarihi : 17 Ekim 2014 Cuma 09:30
Profili : //www.fenokulu.net/yeni/Profil/hayriyeakar/
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman